mianji
03 دی 1401 - 15:27

جزئیات رفع تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه ای فدراسیون فوتبال

مدیر صدور مجوز باشگاهی فدراسیون فوتبال در خصوص رفع تعلیق این کمیته توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا داد.

یه گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، مصطفی زارعی، مدیر صدور مجوز باشگاهی فدراسیون فوتبال گفت: به دنبال اتفاقاتی که در سال گذشته رخ داد، دپارتمان صدور مجوز باشگاهی از اسفند ۱۴۰۰ تعلیق شد. پس از این اتفاق، فعالیت‌های زیادی برای رفع تعلیق صورت گرفت و کمیته مسابقات AFC، آخرین تصمیم کارگروه صدور مجوز حرفه‌ای را در روز ۹ دسامبر ۲۰۲۲ (۱۸ آذر ۱۴۰۱) برای برداشتن تعلیق تحمیل شده بر فدراسیون فوتبال ایران تأیید و موافقت کرد که AFC به نظارت بر کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون ایران، برای بررسی پایبندی این کمیته به الزامات استاندارد کیفیت مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها ادامه بدهد.

وی ادامه داد: به صورت روشن به دلیل عدم دارا بودن کیفیت استانداردهای مد نظر AFC، تعلیق اتفاق افتاد. در واقع کنفدراسیون فوتبال آسیا آئین نامه‌ای با ۱۴ الزام دارد که هر کدام از این ۱۴ الزام، مدارک و مستندات جداگانه ای دارد.

مدیر صدور مجوز باشگاهی فوتبال در ادامه بیان کرد: مجموعا از ۱۰۲ الزام، تعداد ۸۷ الزام را نتوانسته بودیم تکمیل و کنفدراسیون فوتبال آسیا را متقاعد کنیم. از اول مرداد ماه بحث استانداردسازی و فرایندها را جز اولویت خود قرار داده و فایل‌ها، مستندات و مدارکی که کنفدراسیون فوتبال آسیا نیاز داشت را تهیه و در ماه گذشته ارسال کردیم. همچنین باید یکی از اعضای هیأت رئیسه را به عنوان رابط با هیأت رئیسه و این کمیته معرفی می‌کردیم که آقای تاج در بحث صدور مجوز انتخاب شد و در این زمینه ما را همراهی و کمک کرد. ضمن اینکه باید سیاست گذاری و خط مشی دپارتمان را آماده می‌کردیم که به نتیجه رسید و در نهایت برای AFC ارسال شد.

زارعی از برگزاری جلسات مختلف با باشگاه‌ها در راستای استاندارد سازی و مجوز باشگاهی خبر داد و گفت: جلسات مختلفی با باشگاههای استقلال، پرسپولیس، نساجی مازندران، هوادار و گل گهر سیرجان برگزار کرده تا بتوانیم مشکلات و موانع را رفع کنیم. همچنین سمینار یک روزه‌ای در تاریخ ۲۵ آبانماه برای مدیران باشگاههای لیگ برتر، دسته اول، فوتسال بانوان و آقایان برگزار کردیم که در این کارگاه آموزشی ۱۰۰ شرکت کننده آخرین قوانین مربوط به بخش صدور مجوز باشگاهی را فرا گرفتند.

وی ادامه داد: در ادامه فعالیت‌های صورت گرفته باید چارت سازمانی صدور مجوز باشگاهی را طراحی و ارسال می‌کردیم. همچنین باید کارشناسان حقوقی و مالی صاحب صلاحیت را انتخاب و به تأیید AFC می‌رسید که این امر نیز صورت پذیرفت. در بحث محرمانه بودن فعالیت‌ها، استقلال این کمیته و دیگر فعالیت‌های مد نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا مدارکی را آماده و ارائه کردیم. در ادامه نیز اعضای کمیته بدوی و استیناف با توجه به معیارهای کنفدراسیون آسیا انتخاب شدند که خوشبختانه با تصویب هیأت رئیسه و رایزنی مهدی تاج، اعضا تعیین و احکام آنها صادر شد. همچنین پس از برگزاری دو نشست اعضای کمیته بدوی و استیناف، صورت جلسه نشست‌ها نیز به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال شد.

زارعی در ادامه بیان کرد: از دیگر فعالیت‌هایی که باید در زمینه صدور مجوز باشگاهی صورت می‌گرفت می‌توان به ارائه زمانبندی، طبقه بندی و بایگانی اسناد و در نهایت یک آنالیز دقیق از آنچه که در سالیان گذشته وجود داشت، اشاره کرد که تمام مدارک موارد فوق تهیه و به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال شد.

مدیر صدور مجوز باشگاهی از برگزاری ۱۰ جلسه با نمایندگان کنفدراسیون فوتبال آسیا و گفت: خوشبختانه برگزاری نشست‌ها و ارائه دقیق مدارک منجر به ارسال نامه‌ای از سوی AFC شد که در تاریخ ۹ دسامبر، رأی به رفع تعلیق این کمیته داده شد و در تاریخ ۲۳ دسامبر کمیته مسابقات این رأی را تأیید کرد. در نهایت رأی فوق باید به هیأت اجرایی AFC برسد که این نشست در ماه آینده برگزار خواهد شد.

زارعی در پایان گفت: با توجه به تاکیداتی که ریاست فدراسیون فوتبال دارد باید کار خود را با قدرت بیشتر پیش ببریم، تمامی تیم‌های لیگ برتر، یک، فوتسال و فوتبال بانوان آموزش‌های لازم را دیدند و از هفته آینده بحث درخواست مدارک را از باشگاه‌ها خواهیم داشت و کار بررسی مدارک و ممیزی را شروع خواهیم کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 930567