mianji
10 دی 1401 - 13:30

کشورهای «غیردوست» برای پرداخت طلب گازی مسکو نیازی به روبل ندارند

مطابق تغییر اعمال شده از سوی رئیس جمهور روسیه در فرمان قبلی، مسکو به کشورهای «غیردوست» اجازه می‌دهد تا بدهی خرید گاز طبیعی روسیه را با ارز خارجی پرداخت کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، بر اساس تغییراتی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در فرمان قبلی اعمال کرده، شرکت‌های روسی تامین‌کننده گاز طبیعی مایع می‌توانند با خریداران کشورهای «غیردوست»، توافق کنند تا بدهی‌ خریدهای قبلی خود را با واحد پولیِ قیدشده در قرارداد پرداخت کنند.

بدهی خریداران خارجی زمانی تسویه‌شده تلقی می‌شود که مبلغ موردنظر به حسابی ویژه در بانکی معتبر واریز شود.

پوتین در ماه مارس با امضای فرمانی اعلام کرده بود که خریداران و مشتری‌های گاز طبیعی روسیه حاضر در فهرست کشورهای «غیردوست» مسکو، باید برای پرداخت بدهی خود در بانک «گازپروم» حسابی با واحد پولی «روبل» باز کرده و در صورتی که بخواهند همچنان از روسیه گاز بخرند، باید بهای گاز را با روبل پرداخت کنند. آن فرمان تنها منحصر به قراردادهای شرکت گازپروم روسیه بود.

پس از خودداری برخی کشورها از جمله لهستان و فنلاند از قبول مفاد این فرمان، تامین و ارسال گاز به این کشورها و برخی شرکت‌ها قطع شد. اروپایی‌ها پس از اعمال تحریم‌های اقتصادی گسترده علیه روسیه در پی حمله این کشور به اوکراین، فرمان مذکور را ابزاری برای افزایش تقاضای روبل در جهان تلقی کردند.

فرمان پوتین بدان معنا بود که خریداران گاز روسیه در اروپا(تمام کشورهای اتحادیه اروپا که در فهرست «غیردوست» قرار دارند)، باید برای پرداخت بهای گاز مسکو، از بازارهای روسیه روبل خریداری کنند. پوتین با دفاع از این سیاست اعلام کرده بود که کشورهای غربی با اعمال تحریم علیه روسیه، «اعتماد مسکو به ارزهای خارجی را از بین برده‌اند.»

منبع: مهر
شناسه خبر: 945485